Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Lumír Hlaváč: Voticko

[Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 1957]

[obsah knihy]


Přehled značených turistických cest s kilometráží -
cesta 156


str. 66

Nádr. Střezimíř [365, 561] — Větrov 1,5 [365] — Hatov 2 (3,5) — dvůr Libenice 1,5 (5) — Ostrý 3 (8) — Javoří 1 (9) — Cunkov [022, 559] 2 (11) — Čertovo břemeno (715 m) [022, 559] 1 (12) — Ounuz [022, 559] 0,5 (12,5) — rozchod s červenou [022] 2 (14,5) — Sušetice [155] 1,5 (16).

str. 118

Tato pěkná modře značená cesta, sledující značnou část Cunkovského hřbetu, začíná u nádraží Střezimíř, odkud vystoupíme na Větrov s krásným rozhledem. Značka pak pokračuje střídavě lesem a polem až k Líbenickému dvoru, který je vystavěn na místě tvrze ze 14. století. Ve sklepě jsou dodnes zachovány zbytky kamenného žulového ostění. Po krátkém úseku silnicí počneme sledovat v polesí ťKarhanyŤ vlastní Cunkovský hřeben. Vystoupíme do obce Ostrý, která leží při silnici do Střezimíře, a odtud se dostaneme do typické horské vesničky Javoří. Pak máme již jenom skok do Cunkova, který leží při silnici Sedlec—Tábor. Úsek mezi Ostrým a Cunkovem jest veden pěšinami a vyžaduje tedy od turisty mimořádnou pozornost při sledování značek. Musíme dbát toho, abychom s cesty nesešli, protože její nalezení by bylo dosti obtížné. Z Cunkova pak sledujeme stále hřbet hřebenu společně s červenou a žlutou značkou, se kterými se však později rozloučíme a sejdeme do Sušetic, kde naše cesta na rovněž modře značené 155 končí. Do Sedlce však již není daleko. Jsou to pouhé 3 km.

Tato tura jest velice krásná, protože nás vede typickou krajinou Cunkovského hřbetu přes jednotlivé osady, které se skládají z několika málo usedlostí, a vesničky, které nejsou o mnoho větší, přes pole a lada, ze kterých často vyčnívají mohutné balvany. Pole jsou orámována hromadami vysbíraného kamení, kterého je půda plna.

Pochod lze snadno vykonat za jeden den a věříme, že každý, kdo má tento kraj rád, si tuto modře značenou cestu projde.


[obsah knihy]

Zpět