Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Lumír Hlaváč: Voticko

[Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 1957]

[obsah knihy]


Přehled značených turistických cest s kilometráží -
cesta 560


str. 69

Šelmberský mlýn [045] — dvůr Šelmberk [150] 1,5 — Mladá Vožice [045, 150, 373] 2,5 (4) — Ostějovská lípa 2 (6) — Radvánov 1 (7) — Rodná 2 (9) — Homole [045] 3 (12)

str. 130

U Šelmberského mlýna odbočením od červeně značené cesty 045 začíná naše cesta žlutě značená. Přibližně sleduje tok Blanice a krásnou procházkovou cestou přijde až před Mladou Vožici. Vystoupí na místo bývalého vožického hradu, odkud sestoupí na náměstí.

Když jsme si prohlédli památnosti Mladé Vožice, vydáme se na další pochod k jihu. Přes Janov stoupáme k Ústějovské kapličce se »zázračným« obrazem. Při kapličce stojí mohutná silná lípa, která bývá zdaleka proti obloze z různých míst viditelná, ať již je to ze Šelmberka, Mladé Vožice, Miličínské kalvárie nebo odjinud. Nad kapličkou poněkud výše na osamělém vršku jsou žalostné zbytky větrného mlýna, jednoho z posledních v naší krajině.

str. 130

Po překonání nejvyššího místa scházíme pak do Radvánova s pěkným zámkem. Opět nás však čeká výstup na kótu 692 nad Rodnou a sestup do této vsi, abychom pak přes Blaničku a myslivnu na Polánce dostihli Homole (669 m), dobře turistům známé pro daleký rozhled do táborské krajiny. Zde na červeně značené cestě 045 naše žlutá značka končí.


[obsah knihy]

Zpět