Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Tomáš Zahradníček: VŘSR 2007 – Čest práci, soudruzi!

[MF Dnes, 14.11.2007, str. 8] - ukázat všechny fejetony

Že bylo devadesáté výročí bolševického převratu v Rusku, kupoval jsem si komunistické Haló noviny, abych mohl poreferovat, jak si stojí naše ideologická fronta. Nechci plýtvat místem na vlastní glosy a rovnou předávám slovo našim rudým bratrům a sestrám. Získané poznatky z četby nechť pracovní kolektivy zhodnotí a procvičí na zítřejší ideologické desetiminutovce.

Norbert Starý:

O výročích „Dnes je 90. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Německý česky psaný buržoazní tisk bude zase všemožně špinit památku této události. (…)

Naděje, které pracující kapitalistických zemí vkládali do ruské revoluce, se opožděně a částečně naplnily vytvořením tzv. sociálně tržního hospodářství, které vytvářelo dílčí sociální jistoty pro pracující některých vyspělých kapitalistických zemí. To, že šlo ze strany buržoazie o ústupek, vynucený právě existencí příkladu socialistických zemí, je vidět z toho, jak rychle a účinně je toto sociálně tržní hospodářství likvidováno po pádu socialismu ve střední a východní Evropě. (…)

Rusku a Rusům se vrací uměle potlačovaná historická paměť. (…)

Pro pohled do budoucnosti je třeba učinit krok do minulosti – srovnat osudy ruské revoluce s jinými významnými revolucemi – s francouzskou a anglickou buržoazní revolucí, ale třeba i s revolucí husitskou. Všechny tyto revoluce byly zprvu poraženy, ale nakonec se feudalismus stejně neudržel.“ (7. listopadu)

Jaroslav Kojzar: Nepravdy, nenávist a nedomyšlenosti „Přiznávám, že k mému překvapení pravicové sdělovací prostředky devadesáté výročí Velké říjnové revoluce využily minimálně. Zazněly pochopitelně znevažující reakce, někdy až chorobně denuncující, ale to bylo možné čekat. (…)

Česká televize nám v této souvislosti představila tvůrce antiříjnového dokumentačního střediska profesora Ovsejenka. V ulicích Moskvy manifestovali lidé svou sounáležitost s myšlenkami revoluce, Ovsejenko ve svém bytě se však pro nás, české diváky ČT, vyznával ze své nenávisti. (…)

A protože doma nemá možnost vyzpívat svou nenávist, hodil se do pořadu pro nás, Čechy, kteří toho o Říjnu už přece jen vědí méně anebo málo.“ (13. listopadu)

Marie Kudrnovská: 90. výročí VŘSR v Moskvě. Zvláštní zpravodajka Haló novin byla u toho. „Komunistická strana Ruské federace pozvala na začátek listopadu do Moskvy představitele komunistických, socialistických a dělnických stran z celého světa. Sjelo se jich tu na tři stovky ze 75 zemí. (…)

Názory i zkušenosti si vyměnili už pár dní předtím na teoretickém semináři v hlavním městě Běloruska, v Minsku. Do Moskvy přijeli vzpomenout kulatého výročí Velkého října a jeho odkazu pro dnešek, a současně také podpořit Komunistickou stranu Ruské federace pod vedením Gennadije Zjuganova v předvolebním boji do Státní dumy. (…)

Manifestace trvala zhruba dvě hodiny, střídali se řečníci i umělci, zazněla sovětská hymna i Internacionála... Ze zahraničních hostů promluvili zástupci řeckých a italských komunistů, také předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Jeho krátké vystoupení mělo velký ohlas.

Účastníky pozdravil hezky česky Čest práci, soudruzi! A pokračoval dobrou ruštinou: Uvědomujeme si obrovský mezinárodní politický význam VŘSR, která vedla nejen k ukončení první světové války, ale i k přebudování zaostalého carského Ruska v ekonomicky a vojensky silný stát... Každý máme vlastní politické priority dneška. Pro KSČM je to boj proti umístění zahraničních vojenských jednotek a amerického radaru na území ČR.“ (12. listopadu)





Zpět