Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Tomáš Zahradníček: Zelená posudkům a stavbařům

[MF Dnes, 15.4.2009, str. 8] - ukázat všechny fejetony

Ministerstvo životního prostředí začne příští týden přijímat žádosti o dotace v novém programu Zelená úsporám. Má současně řešit ekologické a ekonomické potíže. Státní podpora soukromých investic do ekologického vytápění a energetických úspor má přinést zakázky menším stavebním firmám. Podle výchozího odhadu program v příštích letech využije čtvrt milionu domácností, stát celkově vloží asi 25 miliard korun. Následuje několik praktických předstartovních glos od pokročilého zateplovače a provozovatele automatického kotle na biomasu.

1) Aplaus za změnu dotačního systému, dosavadní byl hanebný.

Dosud platilo, že po splnění předepsaných kritérií jste státní příspěvek na investici do ekologického vytápění buď dostali, nebo ne. Byl „nenárokový“. V praxi to vypadalo tak, že drobný stavebník, který se nesvěřil firmě inzerující mezi svými odbornými schopnostmi také vyřizování žádostí u státního fondu životního prostředí, se o dotace ani neucházel. Náklady na požadovanou dokumentaci prodražovaly stavbu a šance na dotaci byla - slušně řečeno - krajně nejistá. Nově platí, že stavebník, který splní podmínky, dotaci také získá v předem známé výši.

2) Chcete-li v době krize vydělat, založte hned firmu zpracovávající tepelné audity, zateplovací projekty nebo jakékoli jiné papíry, které teď bude každý potřebovat. Je jich kritický nedostatek, představují úzké hrdlo celé akce. Stanete se snadno a rychle jistým příjemcem zelené pomoci. Každá koruna asi z padesáti miliard, které se v příštích letech se státní podporou prostaví, bude čekat na vaše razítko.

3) Nepochybuji o tom, že Zelená úsporám zapůsobí také jako podpora menším stavebním podnikům (dobrou půlku z nich aby čert vzal). Celý hospodářský řetězec, do něhož se pošlou veřejné peníze, byl zvolen uvážlivě. Výrobci automatických kotlů, solárních panelů a izolačních materiálů, distributoři, prováděcí firmy i koncoví uživatelé jsou v naprosté většině našinci.

Jako stimulačnímu balíčku v zeleném obalu, jehož výsledkem budou zakázky a aspoň zčásti také investice trvalejší hodnoty přišroubované na území republiky, není plánu co vytknout.

4) Polepit stavení bez kvalitní hydroizolace (většina domů starších než padesát let) umělou hmotou a vyměnit okna vynese nárok na státní dotaci. Příbytek si tím však proměníte v pařník a vlhkost může narušit zdivo nosných konstrukcí.

Existuje mnoho dalších způsobů, jak si nedomyšleným zásahem při použití nových materiálů snadno a rychle poničit dům. Ve starší zástavbě se raději nepouštějte do ničeho, co vám kromě experta s razítkem neodsouhlasí dva zkušení řemeslníci. Samostatně si nastudujte odbornou literaturu (neplést s propagačními letáky výrobců stavebních hmot).

5) Až ve vzorně, nadnormativně izolovaném podkroví zažijete první horké léto a první pořádnou zimu, pochopíte, proč dřív lidé nebydleli na půdě.

6) Propagandě o ekonomické výhodnosti vytápění biomasou nevěřte ani slovo. Na příští zimu přestavím kotel na biomasu zase na uhlí. (Kupujte kotel, s nímž lze takovou operaci provést, vyměnit pár součástek a pálit peletky, hnědý ořech nebo obilí podle aktuálních cen.) Pelety se vyvážejí a pro našince byly předražené už loni. Teď se musíme připravit na nápor dalších odběratelů. Uhlí stále vychází o polovinu levněji, takže mnoho majitelů nových automatických kotlů skončí jako my. Budou v něm topit uhlím a čekat, až se poměr cen změní, což Zelená úsporám oddaluje o léta. Nesporný pokrok představuje fakt, že dobrý automat vám spálí i uhlí mnohem účinněji.





Zpět