Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Tomáš Zahradníček: Stavíme bez koruny, díl I.

[MF Dnes, 6.5.2009, str. 10] - ukázat všechny fejetony

Obávám se, že se naše protikrizová opatření minula účinkem, i když jsme všichni utráceli jako ministři. Větší děti dostaly stavebnici, menší potah na autosedačku, já kalhoty, žena novou klávesnici. Z novin vidím, že jsme ekonomiku nevytrhli, ale u nás už je šlus. Bankomat na mě pohrdavě zachrčel a vytiskl potvrzení, že jsme nuly.

Člověk si nesmí hned zoufat. Přijali jsme nová opatření. Vycházejí z přesvědčení, že s trochou vynalézavosti se dá pokračovat i bez peněz. Ještě tu je výměnný obchod a svépomoc. A spousta času ušetřená nenakupováním.

První úspěchy povzbuzují. Usušené pečivo jsme u chovatelů králíků vyměnili za sazenice salátů. Za kontejner posekané trávy pro slepice jsme od sousedky dostali domácí nudličky do polévky. Hromadu zachovalých tašek dvoufalcovek jsme splatili štrúdlem. Kam nedojedeme s dvoukolákem, dosáhneme e-mailem. S nakladatelem Danem Podhradským směnila žena kotě za Konec měsťanské epochy. A to nám neodolatelná koťata – miličínský mourek stodolní – zbývají ještě tři!

Na květen mám dva budovatelské projekty, jimiž otvírám rubriku „Stavíme bez koruny“. První je hladová zeď. Proč chybějící venkovní zeď či plot nevyskládat z kamenů? Pište si. Nejlépe poslouží lomový kámen z bouraných venkovských stodol. Pěkné placáky jinak těžko sehnat a bez nich se větší zeď bez malty nepostaví. (Pozor na zvětralou břidlici!) Kdo měl za ušima, zásobil se už dřív a nechal materiál omýt deštěm, aby se odplavily zbytky jílu. Kamení není nikdy dost. Základ se dá doplnit sběrem na polích, k čemuž vám majitelé jistě dají ochotný souhlas. Štěrk do výplní kupují jen srabové.

Zídku můžete udělat nízkou a podle ní nasázet keře nebo kytky. Nejvyšší jsem jednou stavěl skoro dvoumetrovou. Od jejího dokončení padlo už pět premiérů, zídka krásně drží. Zakládejte pořádnými kameny a skládejte po zednicku – v celé délce postupovat šár po šáru, střídat spáry, prohazovat vazníky a běhouny, porovnat podle provázku. Velké kameny z lícové strany mírně spádujte šikmo do zdi, aby se o sebe uprostřed pěkně zapřely. Skuliny to chce pečlivě vyplňovat kamínky: zeď si bude sedat, tak ať se velké kameny nemají kam hnout. Nahoře dílo ukončit pořádnými placáky, které ho zatíží a zpevní. Spáry můžete osázet netřesky nebo rozchodníkem, všechno ostatní tam v létě uschne. Než zeď doděláte, bude po krizi a vy plni síly. A s ohrazením přístřešku nebo oplocením pozemku máte vystaráno aspoň na sto let.

Pak tu dneska mám bezplatné zateplení půdy. Senem, pochopitelně. Vystlat podlahu půlmetrovou vrstvou sena, jak se to dřív dělávalo, je dneska nepraktické. Každý druhý má alergii. Proto jsem pro kolegy stavitele bez koruny vyvinul zlepšovák – zateplovací tvárnice. Potřebujete fůru sena a bedny od banánů. Že mám přísun pevných igelitových pytlů, přidávám ještě tento mezičlánek (do každé bedny mi vycházejí dva pytle). Banánovky poctivě napěchujte senem, vynoste na půdu a natěsno vyskládejte mezi pozednice. Naležato (24 cm) nebo nastojato (40 či 52 cm). Přes ně – ale ještě to nemám hotové – staré koberce, lepenkové kartony z obalů lednic a tak podobně, které izolační vrstvu shora utemují a zachytí případnou vodu nebo sníh. Horní vrstva půjde zamést, vyluxovat. Dosloužilé části můžete snadno vyměnit. V případě potřeby izolaci rozeberete a pak zase vrátíte nazpět. Kam se na půdě chodí, vyskládáte cestičky z volně položených prken, stejně se udělá pódium pod krámy, které tam mermomocí chcete skladovat. A nazdar dotace!

Jestli někdo můžete přenechat asi stovku banánovek, dejte, prosím, vědět. Vyměním za kotě, domácí povidla nebo sklenici čerstvého pampeliškového medu.





Zpět