Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Antonín Tichý: [Svérázná krkonošská účetní z Dehtotechny (odlochovická rodačka Františka Rombaldová, 1899-1985)]

  • Krkonoše - Jizerské hory č. 2/2011, s. 43

  • Když v roce 1881 vymřel italský šlechtický rod Rombaldi z Hohenfelsu, pocházející z Udine, usazený od poloviny 17. století na Novém městě Pražském, byl po přeslici spřízněný Marian Brázda zvaný Rombald nejvyšším rozhodnutím císaře Františka Josefa I. ze dne 30. listopadu 1898 povýšen do rakouského šlechtického stavu s predikátem „z Hochinfelsu“

    Majestát opravňující k používání čestného titulu šlechtic mu byl vystaven ve Vídni dne 4. února 1899. C. k. poručík husarů Marian Štěpán Ladislav Václav Rombald z Hochinfelsu prožil svůj život od narození 26. prosince 1863 až do smrti 12. ledna 1924 na svém dědičném statku v Odlochovicích na České Sibiři.

    Krutá zima však není jediným pojítkem této lokality se vzdálenými Krkonošemi. Svérázná figurka Svobody nad Úpou několika prvních dekád druhé poloviny 20. století, s nepřehlédnutelným zjevem (s prominutím) čarodějnice z pohádek, známá všeobecně jako „hraběnka“, při bližším poznání však vzdělaná dáma, která léta pracovala jako mzdová účetní a zároveň spravovala podnikový archiv n. p. Dehtochema, byla opravdová šlechtična s erbem, dcera výše jmenovaného, plným jménem Františka Aloisie Marie.




    Narodila se v Odlochovicích 18. ledna 1899 a ve Svobodě nad Úpou žila pod občanským jménem Kohoutová po zesnulém manželovi od roku 1952 do konce února 1981. Zemřela v domově důchodců ve Rtyni v Podkrkonoší – Tmavém Dole 15. ledna 1985.

    Tak trochu natruc svému synovi, který se s rodinou vystěhoval ze Svobody do Německa v 60. letech, i vnukovi, který nejezdil tak často, jak by si byla přála, mi uvedený sádrový odlitek erbu, spolu s několika dalšími drobnými památkami, věnovala.

    „Odtajněním“ jejího inkognita a zveřejněním zajímavé heraldické památky nejen splácím dluh. Zároveň představuji jeden z nepříliš známých šlechtických rodů, jehož příslušníci žili mezi námi.





    Zpět