Základní škola Miličín - Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Informatika
Charakteristika
vzdělávací oblasti
Obsah
vzdělávací oblasti Informační a komunikační
technologie se realizuje v předmětu Informatika. Předmět je
vyučován na 1. stupni ve 4. a 5. ročníku vždy jedna
hodina týdně, z toho je jedna hodina disponibilní.
Stejnou časovou dotaci má předmět na 2. stupni v 6. a 7.
ročníku. Vyučování probíhá
v učebně informatiky.
Předmět
umožňuje žákům dosáhnout základní úrovně
informační gramotnosti - získat elementární
dovednosti v ovládání výpočetní
techniky a moderních informačních technologií,
orientovat se ve světě informací, tvořivě pracovat
s informacemi a využívat je při dalším
vzdělávání i v praktickém životě. Získané
dovednosti jsou v informační společnosti nezbytným
předpokladem uplatnění na trhu práce i podmínkou
k efektivnímu rozvíjení profesní
i zájmové činnosti.
Zvládnutí
výpočetní techniky, zejména rychlého
vyhledávání a zpracování
potřebných informací pomocí internetu a jiných
digitálních médií, umožňuje realizovat
metodu „učení kdekoliv a kdykoliv“, vede k
žádoucímu odlehčení paměti při současné
možnosti využít mnohonásobně většího
počtu dat a informací než dosud, urychluje aktualizaci
poznatků a vhodně doplňuje standardní učební texty a
pomůcky.
Výchovné a vzdělávací strategie
Informatika
svým vzdělávacím obsahem a činnostmi přispívá
k utváření a rozvoji všech kompetencí.
Kompetence k učení
vést
žáky k využívání výpočetní
techniky, aplikačního i výukového software, ke
zvýšení efektivnosti své učební
činnosti
vést
žáky k porozumění sledu informací, počínaje
jejich vznikem, uložením na médium, přenosem,
zpracováním, vyhledáváním a
praktickým využitím
Kompetence k řešení
problémů
vést
žáky k porovnávání informací a
poznatků z většího množství alternativních
informačních zdrojů, a tím k dosahování
objektivnosti vyhledaných informací
Kompetence komunikativní
vytvářet
u žáků schopnost formulovat svůj požadavek a využívat
při interakci s počítačem algoritmické myšlení
podporovat
u žáků poznání úlohy informací a
informačních činností a k využívání
moderních informačních a komunikačních
technologií
vést
žáky k tvořivému využívání
softwarových a hardwarových prostředků při prezentaci
výsledků své práce
Kompetence sociální a
personální
vést
žáky k zaujetí odpovědného, etického
přístupu k nevhodným obsahům vyskytujících
se na internetu či jiných médiích
vést
žáky k pochopení funkce výpočetní
techniky jako prostředku simulace a modelování
přírodních i sociálních jevů a
procesů
Kompetence občanské
vést
žáky k respektování práv k duševnímu
vlastnictví při využívání software
Kompetence pracovní
vést
žáky k šetrné práci s výpočetní
technikou
vést
žáky k využívání kompetencích
získaných v rámci informatiky pro svůj
další rozvoj
1. stupeň
Je cílem, aby
žáci získali základní dovednost obsluhy
počítače.
2. stupeň
Cíl je, aby se
žáci orientovali ve světě informací, dovedli s nimi
tvořivě pracovat a uměli je použít jak v dalším
vzdělávání, tak v praktickém životě.
Osnovy
4.ročník
Základy
práce s počítačem
Bezpečnost práce
a rizika, prevence rizik
Funkce a popis počítače
Klávesnice,
myš, práce s nimi
Operační systém
a jeho funkce – základní pojmy a prvky (ikony,
okna, složky, soubory, hlavní nabídka, plocha,hlavní
panel..)
Principy ovládání
– tj. operace s ikonami, s okny, s hlavní nabídkou
Zpracování
a využití informací
Výukové
programy – práce s nimi
Malování –
grafický editor
Textový editor-
základy psaní a editace textu, označování
bloků, formátování textu, grafické prvky,
písmo, tisk a úpravy před tiskem
Vyhledávání
informací a komunikace
Informatika –
základní pojmy
Společenský tok
informací (vznik, přenos, transformace, zpracování,
distribuce informací)
Vývojové
trendy informačních technologií (historie a budoucnost)
Práce se školní
www prezentací, ovládání internetového
prohlížeče,vyhledávání informací
na Internetu
Základní
způsoby komunikace- dětský chat, telefonování
5. ročník
Základy
práce s počítačem
Pojem hardware a software
OS Windows - základy
práce se soubory, složkami, schránka a operace s ní
Vlastní účet
na serveru
Zpracování
a využití informací
Grafický editor
- vytvoření a úprava obrázku, formáty
gif, jpg..
Textový editor -
zobrazení a nastavení stránky, práce se
schránkou, formáty odstavce, tabulátory a
jejich užití, vkládání a úpravy
obrázků, grafické prvky, písmo, tabulky,
formáty doc
Vyhledávání
informací a komunikace
Informatika jako vědní
obor
Ověření
věrohodnosti informací, závažnosti a vzájemné
návaznosti, využití vyhledávačů
Základní
způsoby komunikace, (E-mail, chat, telefonování)
6. ročník
Základy
práce s počítačem
Historie počítačů
Paměťové jednotky a
jejich vzájemný vztah
Vnitřek
skříně počítače
Přídavná
zařízení –tiskárna, monitor
Vnitřní
paměť (ROM a RAM), vnější záznamová
média
Rozdělení programů
(OS, aplikační programy, programovací jazyky)
Stromová struktura
složek
Zpracování
a využití informací
Grafický editor –
využití všech nástrojů
Textový editor –
ochrana heslem, jednoduché návrhy plakátu apod.
Vyhledávání
informací a komunikace
Www, odkaz, hypertext,
URL, prohlížeč
Zásady a chyby při
používání e-mailu
kopie, skrytá
kopie, e-mail s přílohou
7. ročník
Základy
práce s počítačem
Výměna ikony,
výměna tapety a spořiče
Zástupce na ploše,
nová položka v nabídce Start
Hledání
souborů a složek
Počítačová
síť (LAN, WAN)
Zpracování
a využití informací
Textový editor –
indexy, příspěvek do školního časopisu s ohledem
na etiku
Tabulkový editor –
formátování buněk, jednoduché vzorce
Program pro vytváření
prezentací
Vyhledávání
informací a komunikace
Free e-mailová
schránka – vytvoření, nastavení, používání
Obrázky a hudba
na www
4. ročník
očekávané
výstupy
žáka
učivo
průř. témata
mezipř. souvislosti
zná
základní pravidla bezpečnosti práce
s počítačem a aktivně je dodržuje
respektuje
pravidla bezpečné práce s hardwarem a
postupuje poučeně v případě závady
popíše
počítač, vysvětlí jeho funkci, zapne a správně
počítač vypne
rozliší
a určí, k čemu se využívají přídavná
vstupní a výstupní zařízení
zadá
vstupní informace pomocí klávesnice, popíše
funkci a význam některých kláves (Enter,
Esc, Del , Shift..)
aktivně
pracuje s myší
orientuje se
v základním uživatelském prostředí
(Windows), tzn. pozná a označí základní
prvky
respektuje pravidla bezpečné práce se
softwarem a postupuje poučeně v případě jejich
závady
provádí základní
operace s ikonou– označení, přesun, zrušení,
založení, kopie, přejmenování, otevření
ikony do okna, zavření; ovládá práci
s okny – zavření, minimalizace, maximalizace;
ovládá pohyb v hlavní nabídce,
otevře v ní program, pohybuje se po hlavní
nabídce, opustí ji
Základy
práce s počítačem
bezpečnost
práce a rizika, prevence rizik
funkce a popis
počítače
vstupní
a výstupní zařízení
klávesnice–
funkce kláves, práce s ní
myš,
práce s ní
operační systém a jeho funkce –
základní pojmy a prvky (ikony, okna, složky,
soubory, hlavní nabídka, plocha,hlavní
panel..)
principy ovládání – tj.
operace s ikonami, s okny, s hlavní nabídkou
žák
aktivně pracuje s různými typy výukových
programů – spustí, ovládá, zavře,
chrání data před poškozením, ztrátou
a zneužitím
otevře
jednoduchý grafický program, nakreslí
obrázek, uloží a vytiskne jej
nakreslí
daný obrázek za použití kreslících
nástrojů a nástrojů pro kreslení
geometr.tvarů
napíše
jednoduchý text v text.editoru opraví
případné chyby, kterých se v textu dopustí
označí
blok textu, blok zformátuje
použije
ozdobné prvky – ozdobné písmo a
grafiku
textový dokument uloží a
vytiskne
Zpracování
a využití informací
výukové
programy – práce s nimi
malování
– grafický editor
textový editor - základy psaní
a editace textu, označování bloků, formátování
textu, grafické prvky, písmo, tisk a úpravy
před tiskem
Vv – Typy
vizuálně obrazových vyjádření –
elektronický obraz
Čj –
formální úprava textu
vysvětlí
pojem informatika, informace a uvede příklady informací
a zdrojů (klasických a digitálních),
z nichž se informace získává
vysvětlí
a uvede příklad, jak informace vzniká, jak ji lze
přenášet, zpracovat a dále využít
uvede na
příkladech ,jak se informace (a její spol. tok)
v průběhu historie mění
při
vyhledávání na internetu používá
jednoduché a vhodné cesty
vyhledá
požadovanou informaci za pomoci učitele (adresa, kde hledat)
aktivně komunikuje pomocí chatu, umí
správně telefonovat, vyjadřuje se stručně a výstižně
Vyhledávání
informací a komunikace
informatika –
základní pojmy
společenský
tok informací (vznik, přenos, transformace, zpracování,
distribuce informací)
vývojové
trendy informačních technologií (historie a
budoucnost)
práce
se školní www prezentací, ovládání
internetového prohlížeče, nejznámější
vyhledávací portály české
vyhledávání
informací na Internetu
základní
způsoby komunikace (dětský chat, telefonování)
MEV –
Stavba med. sdělení – principy sestavování
zpravodajství-tvorba mediálního sdělení
pro šk. časopis
VMEGS
– Obyvat. Evropy a světa – mezinárodní
setkání v Evropě
Čj
–čtení jako zdroj informací
Vl. –
Lidé a čas, místo, kde jsme
Př.-
Rozmanitost přírody
Čj + Vv – Základní
komunikační pravidla
5. ročník
očekávané
výstupy
žáka
učivo
průř. témata
mezipř. souvislosti
vysvětlí
pojmy hardware a software, uvede příklady
orientuje se
v základním uživatelském prostředí
, tzn. pozná, popíše označí základní
prvky – soubory, složky
provádí
základní operace se složkami a dokumenty -
označení, přesun, zrušení, založení,
kopie, přejmenování, uložení na pevný
disk i na disketu
vyhledá
a uloží soubor v adresáři
ovládá
práci se schránkou – kopie, vyjmutí,
vložení
pamatuje si své uživatelské
jméno a heslo
Základy
práce s počítačem
pojem hardware
a software
OS Windows -
základy práce se soubory, složkami, schránka
a operace s ní
vlastní účet na serveru
v graf.programu
vytvoří obrázek, upraví jej , uloží
a vytiskne
napíše
požadovaný text, opraví v něm chyby, kterých
se při psaní dopustí
v nastavení
stránky upraví vzhled dokumentu
označí
různé bloky myší a některé (řádek,
slovo, celý dokument) klávesnicí
zformátuje
text a odstavce
vloží
do dokumentu obrázek a upraví jej dle potřeby
použije ozdobné písmo a
graf.prvky ke grafické úpravě dokumentu
Zpracování
a využití informací
grafický
editor - vytvoření a úprava obrázku,
formáty gif, jpg..
textový
editor - zobrazení a nastavení stránky,
práce se schránkou, formáty odstavce,
tabulátory a jejich užití, vkládání
a úpravy obrázků, grafické prvky, písmo,
tabulky, formáty doc
Vv –
elektronický obraz
Čj -
Formální úprava textu
Vv-
typy vizuálně obrazných vyjádření
M -
Závislosti, vztahy a práce s daty
vysvětlí
pojem informace a informatika, ukáže, kde se dají
informace získat, odliší spolehlivé
a nespolehlivé zdroje, zhodnotí informaci
z hlediska závažnosti
vyhledává
informace na portálech
za pomoci učitele založí školní
emailovou adresu
Vyhledávání
informací a komunikace
informatika
jako vědní obor - ověření věrohodnosti informací,
závažnosti a vzájemné návaznosti
využití
vyhledávačů
základní
způsoby komunikace
(E-mail, chat, telefonování)
Př-
Rozmanitost přírody
Vl –
Lidé a čas – místo kde žijeme
6. ročník
očekávané
výstupy
žáka
učivo
průř. témata
mezipř. souvislosti
rozliší
jednotlivé generace a určí hlavní prvek
(elektronky, tranzistor, integrovaný obvod, procesor)
jednotky
vyjmenuje a odliší jejich velikosti a vzájemný
vztah
v otevřené
skříni pozná základní desku,
umístění pamětí, procesoru, najde harddisk
podle způsobu
tisku objasní jehličkové, inkoustové ,
laserové, termosublimační tiskárny
vysvětlí
rozdíl mezi osobní a síťovou tiskárnou
orientuje se
ve velikostech monitorů, pozná klasický a LCD
monitor
zjistí,
kolik MB paměti RAM má na domácím i
školním počítači
uloží
data na HD, disketu, CD
zařadí
programy do skupin, ví o existenci jiného OS než
Windows
vytvoří stromovou struktura
Základy
práce s počítačem
historie
počítačů.
paměťové
jednotky a jejich vzájemný vztah
vnitřek skříně
počítače
tiskárna
monitor
vnitřní
paměť (ROM a RAM)
vnější
záznamová média
rozdělení
programů (OS, aplikační programy, programovací
jazyky)
stromová struktura složek
pracuje
s lupou, vloží do obrázku text, používá
všechny dostupné nástroje
přetáčí,
roztahuje obrázek
ochrání
dokument heslem
vytvoří
jednoduchý návrh plakátu, obálky
časopisu
uplatňuje základní estetická a
typografická pravidla pro práci s textem a
obrazem
využije schránky při práci
s textem – při kopírování,
přesouvání
Zpracování
a využití informací
grafický
editor
textový editor
Vv–Prvky
vizuálně obrazného vyjádření
vysvětlí
pojmy, vyhledá informace, obrázky
zná i
jiné prohlížeče než IE
vyvaruje se
chyb a dodržuje zásady pro používání
elektronické pošty
pošle e-mail více adresátům,
dokáže poslat přílohu, nepoužívá
však spamm
Vyhledávání
informací a komunikace
www, odkaz,
hypertext, URL, prohlížeč
zásady
a chyby při používání e-mailu
kopie, skrytá kopie, e-mail s
přílohou
MEV – kritické čtení
a vnímání mediálních sdělení
(hledání rozdílu mezi informativním,
zábavním a reklamním sdělením)
Čj -
Zpráva a oznámení
Čj - Dopis
7. ročník
očekávané
výstupy
žáka
učivo
průř. témata
mezipř. souvislosti
změní
ikony na ploše za jiné, popř. si namaluje vlastní
ve svém
nastavení si zvolí vhodnou tapetu, dokáže
vytvořit spořič s vlastním textem
vytvoří
zástupce a upraví nabídku Start (pokud mu
to dovolí nastavení uživatelských práv)
najde složku
či soubor podle názvu i podle času
vysvětlí
pojem síť a rozdíly mezi LAN, WAN a popíše
postupný vznik internetu
bez problémů obsluhuje CD ROM, DVD
Základy
práce s počítačem
výměna
ikony
výměna
tapety a spořiče
zástupce
na ploše, nová položka v nabídce Start
hledání
souborů a složek
počítačová
síť (LAN, WAN)
multimediální využití
počítače
použije horní
indexy při zápisu jednotek obsahu a objemu
vytvoří
jednoduchou textovou tabulku – např. rozvrh hodin
prezentuje
svoji práci – diplom, plakát na nástěnku,
příspěvek do školního časopisu (seznámí
se s Etickým kodexem novinářů)
používá
sloupcovou sazbu
manipuluje
s prostředím
edituje a
formátuje buňky
použije
jednoduchý vzorec
vytvoří
krátkou základní prezentaci sebe
dbá na etiku a prezentuje pouze
správné nebo ověřené informace, použije
vhodně copyright
Zpracování
a využití informací
textový
editor
tabulkový
editor
program pro vytváření
prezentací
MEV-
interpretace vztahu mediálních sdělení a
reality (rozdíl mezi reklamou a zprávou a mezi
„faktickým“ a „fiktivním“
obsahem…)
Čj -
Komunikační žánry
Vv - vztahy a uspořádání
prvků v ploše a objemu
samostatně si
vytvoří free e-mailovou schránku a použije
možnosti nastavení
pracuje
s informacemi v souladu se zákony o duševním
vlastnictví