Blíží se Vánoce a mnozí lidé přemýšlí, jaký dárek by jejich blízkým udělal pod stromečkem radost. Do obchodů začínají mířit stovky zákazníků a kapsářům začínají žně. Využívají momentu, kdy je nakupující zaujat vybíráním zboží a nevěnuje náležitou pozornost své kabelce či nákupní tašce odložené v nákupním vozíku.
Policisté šetří krádeže kabelek, peněženek, dokladů či mobilních telefonů celý rok. V předvánočním období jich však přibývá. Kapsáři kradou nejenom na parkovištích před supermarkety, ale zákazníky okrádají přímo v prodejnách.
Obětí kapsářů se stal 4. listopadu v odpoledních hodinách sedmatřicetiletý cizinec. Poté, co nakoupil v supermarketu Kaufland v Benešově , tak na parkovišti po přendání zboží z košíku do auta zjistil, že mu ze zadní kapsy kalhot někdo odcizil peněženku s penězi, osobními doklady, řidičským průkazem a dalšími věcmi. Škodu vyčíslil na osm tisíc korun. Rovněž tak nepozornosti šestačtyřicetileté ženy z Čerčan využil někdo šikovný. Počátkem října nakupovala v Benešově v obchodním domě Hvězda. Z otevřené kabelky, kterou měla při sobě, pachatel odcizil peníze, dvě platební karty a další věci v celkové hodnotě dvanácti tisíc korun. To jsou pouhé dva případy z mnoha. A co mají společného? Lidé podceňují pravidla bezpečného chování a na své věci si nedávají dobrý pozor. Odkládají je na místo, odkud není problém je odcizit. Například kabelky a tašky odložené v nákupních vozících zloděje přímo vyzývají, aby si pro ně sáhli.
Zásady bezpečného chování
Pokud člověk nechce být okraden, měl by sobě, svému okolí a zavazadlům věnovat náležitou pozornost.
Nákupní tašky a kabelky by neměl odkládat do nákupního vozíku, na prodejní pult či při zkoušení zboží na zem. Kabelky pověšené přes rameno by ženy měly nosit vždy uzavřené, těsně u těla s rukou na zapínání. Pánové by v žádném případě neměli nosit peněženky v zadních kapsách kalhot. Peníze, doklady a další cenné věci není vhodné ukládat do zadních kapes batůžků. Tato místa totiž majitel zavazadla nemá dostatečně pod kontrolou.
Rovněž tak není dobré nosit u sebe zbytečně velkou finanční hotovost. Postačí jen nutná suma peněz. Pokud dojde k odcizení kreditní karty, šekové knížky či sporožirové karty, je nezbytné o tom co nejdříve informovat pobočku spořitelny nebo banky a doklady zablokovat. Lidé by neměli zapomínat ani na své mobilní telefony. I ty se stávají terčem zlodějů.
Policisté proto občany varují: chovejte se zodpovědně a nedávejte zlodějům příležitost a šanci.