Zastupitelstvo obce Miličín se na svém zasedání dne 7.11.2003 usneslo a vydává ve smyslu § 10 písm. d) z.č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů a podle § 14 odst. 2 z.č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů tuto
OBECNĚ ZÁVAZNOU VYHLÁŠKU č. 2/2003 O MÍSTNÍCH POPLATCÍCH
Obec Miličín ve smyslu § 2 z.č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění z.č. 229/2003 Sb., kterým se mění zákon č.565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů vybírá tyto poplatky:
a) poplatek ze psů
b) poplatek za lázeňský a rekreační pobyt
c) poplatek za užívání veřejného prostranství,
d) poplatek z ubytovací kapacity
e) poplatek ze vstupného
f) poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj
Poplatek ze psů
čl. 1
Poplatek ze psů platí držitel psa. Držitelem je fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území obce Miličín.
čl. 2
Poplatek ze psů se platí ze psů starších 3 měsíců.
čl.3
řízení o poplatku vykonává Obecní úřad.
čl. 4
Osvobození od poplatku
Ze zákona (§ 2 odst. 2 z.č. 565/1990 Sb. ve znění z.č.229/2003 Sb.) je osvobozen držitel psa, který je
- osobou nevidomou nebo bezmocnou
- osobou s těžkým zdravotním poškozením, které byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod podle zvláštního právního předpisu
- osobou provádějící výcvik psů určených k doprovodu osob nevidomých, bezmocných a osob s těžkým zdravotním postižením
- osobou provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy
- osobou, které zvláštní právní předpis stanoví povinnost držení a používání psa
Dále jsou od poplatku osvobozeni držitelé psů:
- užívaných k doprovázení či ochraně osob nevidomých, bezmocných nebo s těžkým zdravotním postižením, kterým byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod
Poplatník je povinen správci poplatku prokázat důvod osvobození do 30ti dnů ode dne vzniku osvobození.
Poplatník je povinen správci poplatku vždy k 31.1.běžného roku prokázat, že důvod osvobození trvá.
Osvobození od poplatku ze psa zaniká, zanikne-li důvod osvobození, nebo nebude-li důvod osvobození prokázán.
čl.5
Sazba poplatku
a) sazba poplatku za kalendářní rok a 1 psa činí činí 80,- Kč
b) sazba poplatku za každého druhého a dalšího psa za kalendářní rok činí 200,- Kč
c) v případě držení psa po dobu kratší než 1 rok se platí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu i započatých kalendářních měsíců
čl.6
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
1) Poplatek se platí od prvého dne měsíce následujícího po dni, kdy poplatková povinnost vznikla, a to za jednotlivé měsíce do konce kalendářního roku ve výši 1/12 stanovené sazby a zaniká dnem zániku držby psa.
2) Při změně místa trvalého pobytu nebo sídla (tj. přihlášení trvalého pobytu nebo sídla v Obci Miličín) platí držitel psa poplatek od počátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém změna nastala, a to za jednotlivé měsíce do konce kalendářního roku ve výši 1/12 stanovené sazby.
3) Zjištěný přeplatek na poplatku ze psů se vrátí pouze na žádost poplatníka a v případě, že činí více jak 50,- Kč.
čl. 7
Oznamovací povinnost
1) Poplatník je povinen oznámit správci poplatku držení psa do 30 dnů ode dne vzniku této skutečnosti. Povinnost oznámit držení psa má i občan, který je od poplatku osvobozen podle zákona o místních poplatcích nebo podle této vyhlášky a důvod osvobození musí v oznámení správci poplatku prokázat.
2) Poplatník je povinen podat přiznání k poplatku do 30 dnů ode dne vzniku poplatkové povinnosti na předepsaném tiskopise vydaném Obecním úřadem v Miličíně. Toto přiznání je povinen podat i v případech, kdy k tomu byl správcem poplatku vyzván. Povinnost podat přiznání k poplatku se nevztahuje na poplatníky, kteří podali přiznání k poplatku do účinnosti této vyhlášky.
3) Poplatník je povinen oznámit správci poplatku písemně každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku a trvání jeho poplatkové povinnosti nebo na osvobození, a to do 30ti dnů od jejího vzniku.
4) Při plnění oznamovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo obchodní jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou vedeny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
5) Vlastník nebo správce domu je povinen na výzvu správce poplatku písemně oznámit počet všech psů v domě chovaných a jména jejich držitelů.
čl. 8
Splatnost poplatku
Poplatník je povinen zaplatit poplatek bez vyměření předem a to jednorázově do pokladny obce Miličín nejpozději do 31.5.každého kalendářního roku.
Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt
čl. 1
Plátce poplatku
Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt platí fyzické osoby, které přechodně a za úplatu pobývají v místech soustředěného turistického ruchu za účelem léčení nebo rekreace, pokud tyto osoby neprokáží jiný důvod svého pobytu. Plátcem poplatku, tj. osoba, která pod vlastní majetkovou odpovědností poplatek vybírá od poplatníků a odvádí na účet správce poplatku je ubytovatel. Ubytovatel je fyzická nebo právnická osoba, která přechodné ubytování poskytla.
čl. 2
Sazba poplatku
Sazba poplatku činí za osobu a každý i započatý den pobytu, není-li tento dnem příchodu:
a) 5,- Kč v období od 1. 5. - 30. 9. běžného roku
b) 2,- Kč v období od 1. 1. - 30. 4. a od 1. 10. - 31. 12. roku
c) roční paušální částku, kterou stanoví zdejší Obecní úřad na žádost poplatníka
čl. 3
Osvobození od poplatku
a) osoby s těžkým zdravotním postižením, kterým byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod podle zvláštního právního předpisu (§ 86 z.č.100/1988 Sb.)
b) osoby mladší 18 let a starší 70 let nebo osoby, na které náležejí přídavky na děti (výchovné) anebo vojáci v základní službě a osoby, které vykonávají civilní službu)
čl. 4
Povinnosti ubytovatele:
- vést evidenční knihu ubytovaných v písemné podobě
- zapisovat do evidenční knihy:
a) dobu ubytování
b) účel pobytu, který je kritériem pro určení, zda je ubytovaný povinen platit poplatek
c) jméno, příjmení a adresu místa trvalého pobytu nebo místa trvalého pobytu v cizině
d) číslo občanského průkazu nebo cestovního dokladu fyzické osoby, které bylo ubytování poskytnuto
- zápisy v evidenční knize vést přehledně a srozumitelně
- uspořádat zápisy postupně z časového hlediska, tj. tak jak bylo u jednotlivých osob zahájeno poskytování ubytování
- evidenční knihu uchovávat po dobu 6 let od provedení posledního zápisu
(z.č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů - dle § 5 odst. 2 písm. a) tohoto zákona správce může zpracovávat osobní údaje bez souhlasu subjektu údajů, jestliže provádí zpracování stanovené zvláštním zákonem nebo nutné pro plnění povinností stanovených zvláštním zákonem).
Ubytovatel je povinen písemně oznámit zahájení činnosti (ubytování) do 30 dnů ode dne právní moci povolení k této činnosti. Ubytovatel, který činnost (ubytování) provozuje ke dni účinnosti této vyhlášky, oznámí tuto skutečnost do 30 dnů ode dne účinnosti vyhlášky.
Ubytovatel, který vybírá poplatek, provede odvod poplatku do pokladny v kanceláři Obecního úřadu nebo na na účet obce a to čtvrtletně nejpozději do 10 dnů po uplynutí každého čtvrtletí.
Poplatek za užívání veřejného prostranství
čl. 1
Předmět poplatku
Předmětem poplatku je zvláštní užívání veřejného prostranství. Dle ust. § 34 z.č.128/2000 Sb. o obcích jsou veřejná prostranství: všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň a parky přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví tomuto prostoru.
Zvláštním užíváním veřejného prostranství se rozumí:
- provádění výkopových prací
- umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb
- umístění stavebních nebo reklamních zařízení
- zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí
- umístění skládek, materiálu pro opravu domu, dřeva apod.
- vyhrazení trvalého parkovacího místa
- užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce
- užívání veřejného prostranství pro potřeby tvorby filmových a televizních děl
čl.2
Osvobození od poplatku
Od poplatku za užívání veřejného prostranství jsou osvobozeny:
- akce, jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely
- invalidní osoby, kterým bylo vyhrazeno trvalé parkovací místo
- další případné úlevy a osvobození řeší na žádost Obecní úřad
Poplatek se vybírá za každý i započatý den, kdy začalo užívání veřejného prostranství, do dne, kdy užívání VP skončilo, zařízení bylo odstraněno a VP bylo uvedeno do původního stavu. Poplatek platí fyzické i právnické osoby, které užívají veřejné prostranství způsobem uvedeným v čl.1. Užívá-li tutéž část veřejného prostranství několik uživatelů, odpovídají za zaplacení celého poplatku společně a nerozdílně.
čl. 3
Sazba poplatku za použití veřejného prostranství činí:
Sazba poplatku za každý i započatý m2 , tj. i v případě, kdy veřejné prostranství je poplatníkem užíváno méně než 24 hodin, je 10,- Kč a zvýšení až na 10ti násobek sazby za užívání veřejného prostranství k umístění reklamních zařízení, lunaparků a jiných atrakcí. Poplatky jsou splatné ihned v hotovosti do pokladny v kanceláři Obecního úřadu nebo složenkou na účet obce.
Poplatek z ubytovací kapacity
čl. 1
Poplatek z ubytovací kapacity se vztahuje na zařízení, určená k přechodnému ubytování za úplatu, nikoli na zařízení, která k tomuto účelu slouží, aniž by k němu byla určena např. kolaudačním rozhodnutím.
čl. 2
Poplatník je ubytovatel, kterým je fyzická nebo právnická osoba, která přechodné ubytování poskytla.
čl. 3
Povinnosti ubytovatele
- vést evidenční knihu obdobně jako u poplatku za lázeňský a rekreační pobyt (§3 odst. 4) s výjimkou údaje o účelu pobytu
- pro účely evidence plnění poplatkové povinnosti místního poplatku za lázeňský a rekreační pobyt a místního poplatku z ubytovací kapacity v lázeňských místech a v místech soustředěného turistického ruchu může být vedena jedna evidenční kniha
čl.4
Sazba poplatku
Sazba činí 4,-- Kč za každé využité lůžko a den. Den příjezdu se nezapočítává. Poplatník je povinen uhradit poplatek nejpozději do 15 dnů po uplynutí každého čtvrtletí do pokladny v kanceláři Obecního úřadu.
čl. 5
Osvobození od poplatku
V zařízeních určených výhradně k účelům uvedeným v § 7 odst.2 z.č. 565/1990 Sb. nemusí být evidenční kniha vedena, neboť se jedná o osvobození od poplatku ze zákona.
Poplatek ze vstupného
1) Poplatníkem je každá právnická a fyzická osoba, která pořádá kulturní, sportovní, prodejní a reklamní akce, tj. hradí náklady spojené s pořádání akce.
2) Předmětem poplatku je vybrané vstupné na kulturní, sportovní, prodejní a reklamní akce a akce obdobného charakteru
3) Sazba poplatku činí 10% z úhrnné částky vybraného vstupného z kulturních, sportovních, prodejních a reklamních akcí.
čl. 1
Osvobození od vstupného
a) akce, jejíž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely
b) sportovní akce pořádané zdejší TJ Sokol
c) další případné úlevy a osvobození řeší na žádost obecní úřad
čl.2
Povinnosti poplatníka
Pořadatel je povinen ohlásit veřejnou produkce nejméně 5 dnů před konáním akce. Ohlašovací povinnost plní i pořadatelé, kteří jsou osvobozeni od poplatků (za nesplnění této povinnosti nepeněžité povahy bude uložena pokuta dle z.č. 337/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Poplatník je povinen oznámit své jméno nebo název právnické osoby, rod. číslo nebo IČO zaměstnavatele, č. účtu peněžního ústavu, u nichž jsou vedeny peněžní prostředky z podnikatelské činnosti.
Poplatník je povinný vést přesnou a průkaznou evidenci vstupenek, které předem orazítkuje na obecním úřadě.
Poplatník je povinen doložit obecnímu úřadu po skončení veřejné produkce orazítkované vstupenky a částku vyprodaného vstupného.
Poplatník je povinen zaplatit poplatky ze vstupného v hotovosti na obecním úřadě do 15 dnů po skončení akce.
Poplatník, který poplatku nepodléhá, je povinen prokázat důvody osvobození od poplatku.
Poplatek na provozovaný výherní hrací přístroj
čl.1
Poplatník
Poplatek platí provozovatel výherního hracího přístroje.
čl.2
Oznamovací povinnost
1) Poplatník je povinen oznámit písemně nebo ústně do protokolu správci poplatku do 3 dnů uvedení výherního hracího přístroje do provozu. Tuto skutečnost doloží protokolem dle vyhl. č.223/1993 Sb., o hracích přístrojích, ve znění pozdějších předpisů. Stejným způsobem a ve stejné lhůtě je povinen poplatník oznámit správci poplatku ukončení provozu výherního hracího přístroje.
2) Při plnění oznamovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku název právnické osoby, sídlo, IČO, čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
čl.3
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
1) Poplatek se platí ode dne uvedení povoleného výherního hracího přístroje do provozu.
2) Poplatková povinnost zaniká dnem, ve kterém byl provoz výherního hracího přístroje ukončen.
čl.4
Sazba poplatku
Sazba poplatku na tři měsíce činí 5.000,- Kč. V případě, že výherní hrací přístroj bude provozovaný po dobu kratší než tři měsíce, bude poplatek v poměrné části.
čl.5
Splatnost poplatku
1) Poplatek je splatný:
a) při povolení provozování výherního hracího přístroje na dobu 3 měsíců do jednoho měsíce po zahájení provozu
b) při povolení provozování výherního hracího přístroje na dobu 6 měsíců ve 2 splátkách odpovídajících délce provozu v příslušného čtvrtletí a to splatných vždy v poslední den v příslušném čtvrtletí
c) při povolení provozování výherního hrací automatu na celý kalendářní rok ve 4 splátkách odpovídajících délce provozu v příslušném čtvrtletí, splatných vždy poslední den v příslušném čtvrtletí
2) Poplatek může být zaplacen poplatníkem jednorázově.
Ustanovení společná a závěrečná
1) K odstranění tvrdosti může Obecní úřad Miličín na základě žádosti poplatníka (zpoplatněné příslušným správním poplatkem) v jednotlivých případech poplatek nebo jeho příslušenství (tj. navýšení poplatku až na trojnásobek) zcela nebo částečně prominout.
2) Nebude-li poplatek zaplacen včas nebo ve správné výši, vyměří obecní úřad poplatek platebním výměrem. Včas nezaplacený poplatek může obecní úřad zvýšit až na trojnásobek. Vyměřený poplatek se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
3) Za porušení povinností stanovených touto obecné závaznou vyhláškou, dále stanovených zákonem č. 337/1992 Sb. o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, nebo rozhodnutím vydaným podle těchto předpisů lze uložit pokuty ve smyslu § 37 a § 37a z.č. 337/1992 Sb., v platném znění.
4) Na žádost poplatníka může Obecní úřad Miličín povolit splátky i mimo stanovené termíny za podmínek stanovených zákonem č. 128/2000., o obcích, v platném znění.
5) Pokud poplatník nesplní svoji oznamovací (poplatkovou) povinnost stanovenou obecně závaznou vyhláškou obce, lze dlužné částky vyměřit nebo doměřit do 3 let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
6) Byl-li před uplynutím této lhůty učiněn úkon směřující k vyměření nebo doměření poplatku, běží tříletá lhůta znovu od konce roku, v němž byl poplatník o tomto úkonu písemně uvědoměn.
7) Vyměřit a doměřit poplatek lze nejpozději do 10 let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
8) Správu poplatku vykonává Obecní úřad Miličín a při řízení ve věcech poplatků se postupuje podle této vyhlášky a podle zákona č.337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1.1.2004.
Dnem nabytí účinnosti této obecně závazné vyhlášky č.2/2003 se zrušuje obecně závazná vyhláška o místních poplatcích č.4/1998 a č.5/1998 z 10.11.1998.
..............................
Poustecký Vlastimil
starosta obce
..............................
Pohan Pavel
místostarosta obce