Obec Miličín
Úvod OÚ Miličín ZŠ a MŠ Miličín Nové Jazyková škola Muzeum České Sibiře Miličín v MuzeuInformace Policie ČR Benešov (17.2.2009)

Podvodníci nikdy nespí
Senioři pozor

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají spoustu způsobů jak vás okrást. Proto prosíme, nedůvěřujte cizím lidem a nikoho cizího nevpouštějte do bytu.

Na Benešovsku a dokonce i v Praze se v poslední době udála řada podvodů na seniorech, kteří díky své důvěřivosti přišli o všechny své úspory.

První případ, který je nám znám se odehrál v Praze 5. listopadu loňského roku. Šestaosmdesátiletá žena se vydala na procházku, když ji na Palackého mostě oslovil muž z právě zastaveného vozidla stříbrné barvy, ve kterém seděla spolujezdkyně s tím, že jeho příbuzný měl vážnou dopravní nehodu a je umístěn v nemocnici. Stařenka se po krátké rozmluvě rozhodla ukázat jim cestu a dobrovolně do vozidla nasedla. Během jízdy měl muž údajně hovor od primáře nemocnice, který mu měl říci, že jeho příbuzný je na tom velmi špatně a bude muset okamžitě podstoupit operaci, která však bude stát sedmdesát tisíc korun. S touto povídkou se tedy obrátil na důchodkyni, která se jim rozhodla v tak „vážné“ situaci pomoci. Nejdříve zajeli k ní domů, kde však neměla tak vysokou hotovost a tak ji tedy doprovodili do banky, kde zbylou hotovost vybrala z účtu. Po vyzvednutí celou částku odevzdala podvodníkům, kteří jí výměnou nechali tašku s údajně pěti až deseti tisíci dolary s tím, že se do pěti hodin vrátí a peníze jí budou navráceny. Toto se ovšem nestalo.

Více jak měsíc po této události, patnáctého prosince roku 2008 se totožný případ stal právě v Benešově, kdy stejnou historkou o zraněném příbuzném a radou o cestu k nemocnici podobná dvojice vylákala z pětaosmdesátiletého muže čtyřicet pět tisíc korun. Důchodci se asi zželelo srdce nad zraněným, pro kterého musel přiletět vrtulník

Muž a žena se třetího února letošního roku v dopoledních hodinách pod záminkou dopravní nehody známého vetřeli do bytu sedmasedmdesátileté ženy, kde ji umluvili k půjčce deseti tisíc korun na ošetření a poté ji v nestřeženém okamžiku okradli o dalších deset tisíc.

A nakonec máme případ, kdy tři podvodnice vstoupily na pozemek a do bytu osmdesáti čtyřletého důchodce s historkou, že chtějí zakoupit staré peřiny a kůže z králíka. Když jim v dobré víře šel do kůlny své zboží ukázat, jedna z žen vnikla do jeho domu a ten mu prohledala. Při svém počínání našla jedno sto padesát tisíc korun. Poté všechny podvodnice v rychlosti obydlí a pozemek opustily, nasedly do přistaveného vozidla Škoda Octavia údajně lahvově zelené barvy, které měl řídit muž a odjely.

Ve všech případech se jednalo o spoluobčany tmavé pleti.

Policie apeluje na to, aby si občané dávali pozor, nedůvěřovali cizím lidem a v žádném případě nikomu neznámému neposkytovali žádné finanční půjčky.Policisté benešovska uspěli
Pro někoho smolný pátek 13.

Na benešovsku od odpoledních do pozdních nočních hodin v pátek třináctého se uskutečnila bezpečnostní akce se zaměřením na pátrání po osobách a věcech, bezpečnosti dopravy a podávání alkoholu mládeži.

Policisté prováděli kontroly osob a věcí, kdy během této akce byly zadrženy a předány do výkonu trestu odnětí svobody dvě osoby a vypátráni dva svěřenci DDŠ Načeradec na útěku.

Na silnicích se bohužel i tentokrát pohybovali řidiči pod vlivem alkoholu. Jednomu z nich byla přístrojem Dräger naměřena hodnota 0,63 promile alkoholu v dechu a další dva měli již nad promili. Také se našel řidič, který usedl za volant aniž by vlastnil řidičské oprávnění.

V jednom podniku v Benešově se mladý muž bez okolků podělil se svou spolusedící o alkoholický nápoj. Dívce ale bylo pouhých sedmnáct let a díky ochotě kamaráda tak měla v dechu 0,74 promile alkoholu. Mladého muže tak romantický večer přišel na tisíc korun pokuty, kterou mu policisté udělili.

Na bruslení do Vlašimi si policté nešli zabruslit, ale šli zkontrolovat, jestli se i zde nepodává alkohol osobám mladším osmnácti let. Na místě zjistili dva nezletilce ve věku 14 let s množstvím alkoholu 0,1 a 0,27 promile, a pak dva mladiství s hodnotami 0,19 a 1,45 promile alkoholu v dechu. Alkohol který konzumovali měli z vlastních zdrojů. Věc bude řešit Městská policie Vlašim.

Celkem bylo uloženo na úseku dopravy 59 pokut v celkové výši 22.000,- Kč. Policisté zkontrolovali 115 osob.

Celé akce se zúčasnilo 34 policistů pořádkové služby, 6 policistů dopravní služby a 15 kriminalistů, 4 strážníci Městské policie Vlašim a 3 strážníci Městské policie Benešov.Chtěli se rvát
To jsou ale fandové

Policie ČR dostala v minulých dnech dopis, ve kterém kdosi upozornil na připravovanou hromadnou bitku mezi fotbalovými fanoušky. Tito vyznavači sportu se měli z České a Slovenské republiky a Polska sjet do prostor poblíž železničního nádraží v Čerčanech.

Aby se zabránilo této akci, bylo provedeno bezpečnostní opatření, do kterého bylo od dvanácti hodin dne patnáctého února nasazeno na třicet policistů, včetně pěti služebních psů.

Kolem třičtvrtě na čtyři se začala k místu stahovat vozidla se Slovenskými registračními značkami. Automobilů bylo okolo dvaceti a tak policisté měli plné ruce práce. Museli zkontrolovat osádky těchto aut. Provedli tak několik desítek kontrol osob a věcí, kdy nalezli několik předmětů svědčících o tom, že by bitka byla krvavá. Fanoušci byli dostatečně vybaveni náplastmi a obvazy.

Huligánům jesnomyslně došlo, že tady se asi nepoperou a tak z místa postupně odjížděli k D1. Aby policie nenechala nic náhodě, byly prováděny kontroly na celkem šesti sjezdech D1.

Svou práci polisté ukončili až s dostatečným časovým odstupem od konce zápasu. Bezpečnostní opatření bylo zrušeno v devět hodin večer.nprap. Denisa Malá
Preventivně informační skupina Benešov