Úvod | OÚ Miličín | ZŠ a MŠ Miličín | Muzeum České Sibiře | Miličín v Muzeu |
|
Zánik povolení k nakládání s vodamiOdbor životního prostředí a památkové péče MÚ Votice: BEZ VODY NENÍ ŽIVOTA Ve všech kulturách a obdobích voda měla a má výsadní postavení a stanovena pravidla pro svou ochranu. V naší republice je to v současné době zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), v platném znění a k němu vydané prováděcí vyhlášky. Povolení k nakládání s vodami musí mít každý, kdo odebírá podzemní, případně povrchovou vodu, nebo ten, kdo do těchto vod vypouští vodu odpadní. Povolení není třeba, pokud je voda odebírána od vodárenské společnosti nebo obce. Článek II. vodního zákona (novela v roce 2004) stanovil, že platnost povolení k odběru povrchových a podzemních vod, s výjimkou zásobování domácností pitnou vodu, a platnost povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních, která nabyla právní moci do 31. 12. 2001, zaniká nejpozději dnem 1. 1. 2008. To znamená, že platnost vydaných povolení končí pouze úzkému okruhu osob nakládajících s vodami a pro ostatní se zásadně nic nemění. Každé vodní dílo (studna, čistírna odpadních vod - ČOV) musí být v pořádku jak po stránce stavební (stavební část), tak po stránce nakládání s vodami (vodoprávní část). Jak postupovat, aby byly splněny povinnosti stanovené vodním zákonem a bylo vše v pořádku? Stavební část: (vztahuje se bez rozdílu na právnické osoby, osoby fyzické podnikající i fyzické - občany)
Vodoprávní část: A. Právnické osoby a osoby fyzické podnikající (např. kadeřnictví, pohostinství, zahradnictví, mytí aut v servisu, soukromě hospodařící zemědělci)
B. Fyzické osoby
Další vysvětlení: Pokud podzemní vodu neodebíráte, nemusíte mít žádné povolení. Studnu nikam nenahlašujete. K odběru podzemní vody je vždy třeba povolení úřadu, a to bez ohledu na způsob, četnost a množství odebírané podzemní vody. Nutnost mít povolení by se neměla chápat jen jako povinnost, ale také jako ochrana svého zdroje vody. V případě, že dotyčnému jiná osoba způsobí při provozní činnosti ztrátu podzemní vody nebo podstatné snížení možnosti odběru, popř. zhoršení jakosti vody ve vodním zdroji, má oprávněný právo na úhradu vzniklé škody a na provedení takových opatření, aby došlo v maximální možné míře k obnovení původního stavu ve vodním zdroji z hlediska množství nebo jakosti podzemní vody ( § 29 odst. 2 vodního zákona). Zjednodušená dokumentace stavby (pasport) je dokumentace, která nevyžaduje vypracování od projektanta, takže si ji může vyhotovit každý, kdo je trochu technicky - kreslířsky zdatný nebo můžete požádat o pomoc projektanta. Náležitosti pasportu stavby stanoví vyhláška č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb. Vyjádření hydrogeologa je vyjádření osoby s odbornou způsobilostí, která vám vyhotoví příslušné vyjádření na základě pasportu či projektové dokumentace a vyplněné žádosti o odběr. Ve výjimečných případech vyjádření hydrogeologa nebude vodoprávní úřad vyžadovat. Prakticky by se jednalo o případ, kdy na samotě existuje jedna studna a jsou splněny nejmenší vzdálenosti od zdrojů možného znečištění. Tyto případy budou opravdu výjimečné na základě individuálního přístupu k jednotlivým žadatelům. Kontakty na hydrogeology a projektanty lze získat na internetu, v telefonním seznamu, případně na vodoprávním úřadě. Pro orientaci některé nám známé ceny: vyjádření hydrogeologa - od 1.500,- Kč, pasport stavby - od 1.500,- Kč, projektová dokumentace - od 2.000,- Kč. Za povolení odběru nebo vypouštění se neplatí správní poplatek. Za vydání stavebního povolení je stanoven správní poplatek 300,- Kč, za místní šetření při opožděné kolaudaci 100,- Kč/hod. Výše uvedené pokyny jsou názorem vodoprávního úřadu ORP Votice a jsou určeny osobám z tohoto správního obvodu. Upozorňujeme, že s ohledem na lepší srozumitelnost, nebyla vždy použita přesná terminologie ze stavebního a vodního zákona. Ing. Budková Další informace lze získat na:
Webových stránkách Ministerstva životního prostředí: http://www.zanikpovoleni.cz
nebo tiskové zprávy MŽP: Jak je to se septiky a domovními čistírnami? Jak je to ve skutečnosti s vypouštěním odpadních vod z domácností
Bezplatné telefonické lince Ministerstva zemědělství: 800 101 197.
Na MÚ Votice, ing. Marie Budková (vedoucí odboru životního prostředí), tel.: 317 830 119
|