Janovice v historickém vzhledu jedno z nejpamátnějích míst okresu Votického jsou původitěm staroslavného rodu pánův z Janovic, znaku orlice, stejného původu s pány z Kolovrat, z Polné, ze Zdár, z Zerotína a. j. Původ rodu Janovicův ukrývá se ve tmě dávnověkosti. Dalemil dává mu za prvního předka kníete Luckého Vladislava, pravě v kapitole 22: Po krásném se čitě znajú, v zlatě fiolnej orlici, Vlastislavovi dědici." Nejstarí diplomaticky proslulý mu rodu toho byl vladyka Jan, připomenutý v listinách od roku 1224, co syn vladyky Zbislava z Bračic. Druhý předek rodu toho byl Kunrat z Janovic, purkrabí Zvikovský roku 1234 1253, otec Purkharta z Winterberka, kterýto poslední se zvlátě za krále Otakara II. proslavil. 1) Za panování císaře Karla IV. jmenuje se v listinách od roku 1355 Herbard z Janovic a Petr z Janovic roku 1361 jakoto hofmistr královny Anny. 2) Rod ten vládl současně na hradě Chlumci který vystavěl. e jmenovaní páni z Janovic byli zakladateli kostela farního v Janovicích v době nepovědomé, není pochybnosti; v listinách uvodí se roku 1350 mezi farními v děkanátu Beneovském, 3) roku 1384 s povinností 24 gr. desátku královského. 4) Řečeným pánům z Janovic přísluelo stále právo patronátní kostela, jako z následujících listin vysvítá: Roku 1376 dne 17. března jmenovali patroni Jan a Smil z Janovic na místo zemřelého faráře Bohuslava kaplana zdejího kněze Ondřeje farářem Janovickým. 5) Roku 1387 dne 6. června zaloil oltář sv. Václava a při něm oltářníka v kostele zdejím kněz Herbard z Janovic, kanovník kostela Mělnického, bratr někdy kněze Pavla, doktora dekretův, arcijahna a ka-
1) Palacký: Dějiny, d. I, část., 2. str. 474. 2) Tého: Přehled tab. II. 3) Tého: Dějiny, d. I., č. 2., str. 370. 4) Balb.: Miscellanea C. V. pag. 11. 5) Lib. Confirm. Mscpt.
str. 36
novníka Praského, uvázav příjmy jeho na svém dědictví Radotíně a Bořiné Hoře. V listině se jmenuje výslovně obou otec Herbard z Janovic. 1) Řečený Herbard byl nepochybně spolu farářem v Janovicích, nebo dle kněh konfirmačních jmenoval Purkhart z Janovic, patron, po smrti pana Herbarda, posledního faráře kněze Mikuláe farářem Janovickým, který potvrzen 16. října 1391. 2) Tý Purkhart z Janovic i pleban Mikulá jmenovali 6. listopadu 1398 po smrti kněze Tomáe nového oltářníka k oltáři sv. Václava, toti kněze Bucka z Mrakotic. 3) Roku 1407 zaloeno nové kaplanství v kostele Janovickém od paní Kateřiny z Křeic. 4) Roku 1417 byl patronem kostela Janovického pan Purkhart z Janovic, syn jmenovaného Purkharta z Janovic. Zasnoubením se lechtičny Jitky z Janovic s panem Slavatou z Chlumu a z Koumberka dostaly se Janovice v drení tohoto vzácného rodu, a syn jejich, Jetřich Slavata z Chlumu a z Koumberka, psal se ji roku 1452 pánem na Janovicích. 5)
Okolo roku 1455 přely Janovice v drení rodu Vrchotův s Vrchotic, 6) dle něho se nazývají Vrchotovými podnes. Roku 1474 seděli na Janovicích vladykové těpán a Oldřich Vrchotové z Vrchotic, kteří se psávali i z Janovic," čemu odporen byl pan Jan Jenec z Janovic, nače učinil soud komorní výpověď, aby Vrchotové psávali se z Vrchottic", a chtějí-li se psáti seděním na Janovicích," toho jim bráněno nemá býti. 7) Nápadno, e toho času právo patronátní náleelo jinému rodu, dle následujícího výpisu: Jan Koutský z Koutův, jsa kolatorem fary v Janovicích, ku které Jan Vrchota z Vrchotic s lidmi svými přísluel, kněze, kterého zjednali, ani na faru ani v uitky té fary pustiti nechtěl, tak e Vrchota a lidé jeho obtínos nesli, nemohouce ani křtu, ani jiných věcí ku správě křesanské docházeti.
1) Lib. Erect. Vol. II. E. 5. 2) Lib. Confirm. V. 95. 3) Lib. Confirm. V. 311. 4) Lib. Erect. VII. K. 10. 5) Paprocký: O stavu panském, str. 236. 6) Vrchotice u Sedlce, někdy tvrz. 7) Archiv český. IV. 278.
str. 37
Ale kněz, jej Koutský ku správě církevní nepřipoutěl, byl prý nepořádný 1) (t. j. nebyl řádné vysvěcen, tedy snad náboenství bratrského). Poslední toho rodu byla Kristina z Vrchotic, provdaná za rytíře Václava Předbora z Radejína, jej titulář od roku 1534 pánem na Janovicích jmenuje. Byl té hejtmanem kraje Vltavského. Po jeho smrti prodaly po něm pozůstalá vdova Kristina Předborova z Vrchotic a děti panny Anna, Alena, Kateřina a Vorila, sestry vlastní z Radejína, roku 1538 statek Janovický panu Janovi starímu Řičanskému s Řičan na Marovicích, toti: tvrz Janovice a městečko, v Martinicích pustou tvrz, ves celou, dále vesnice Lhotu, Vranov, Janovice a díly v Nezdicích, Ondřejově a Kraticích s podacím kostelním v Janovicích a Martinicích." 2) Jan z Řičan byl přítomen roku 1558 sněmu v Praze drenému a seděl na Janovicích asi po třicet let. Jeho synové byli Mikulá, Vlachyně a Sigmud. Tento drel statek Křeice; Janovice zdědil po otci Vlachyně. Roku 1586 Vlachyně z Řičan na Janovicích prodal a postoupil statek svůj: zámek Janovice, při něm dvůr popluní, pivovár, mlýn, městečko Janovice, ves Janovice s podacím kostelním, Lhotu velikou s lidmi v Babicích a Čichové .. jako nadepsaný Vlachyně z Řičan po někdy Janovi starím z Řičan a na Janovicích v drení a uívání byl" panu Hynkovi z Roupova 3), jen měl za manelku Albětu z Řičan. Hynek z Roupova na Janovicích zemřel roku 1603 a leí v Týnském chrámě v Praze pochován; Janovice koupil po něm Jan Prostiborský z Vrtby na Červeném Hrádku, který přikoupil od Jana a Viléma Lva z Řičan dědictví jejich po strýci Vlachyni, dvůr Bratice. Roku 1609 v úterý po neděli Remiscere stalo se toto otcovské a synovské porovnání mezi Janem z Vrtby na Červeném Hrádku a Sezimou a Janem Hroznatou bratřími z Vrtby, vlastními syny prvního:
Otec dal toti za díl otcovský i strýcovský Sezimovi z Vrtby: zámek Vrchotovy Janovice, městečko,
1) Památky archeologické. VIII. 502. 2) Dsky zemské: Kvat. 8. S. 5. 3) Tame: Kvat. 131. N. 14.
str. 38
ves s podacím kosterním, vsi Lhotu, Čichovice, Babice, Ondřejovice a dvůr Bratice; mladímu Janovi Hroznatovi z Vrtby dal tvrz Jindřichovice v Klatovsku. 1) Sezima z Vrtby zdědil po smrti matčině i otcově r. 1616 také Červený Hrádek, kdeto byl sám roku 1578 ponejprv světla boího spatřil, přikoupil Voračice a z konfiskace r. 1623 Beztahov, Votice, Kosovou Horu, Vojkov, Neznaov a Křimice. Uiv opatrně nepokojův osudných roku 16181620, byl za prokázanou věrnos od císaře Ferdinanda II. 20. prosince 1624 do stavu hraběcího povýen, stal se toho roku presidentem královské komory české i královským hofmistrem, 11. října 1638 nejvyím sudím, konečně 9. srpna 1644 nejvyím komořím. 2) Bohat statky i důstojenstvím zemřel Sezima v sedmdesátém roce věku svého dne 6. března 1648. První manelku měl Juditu panovskou z Lisova, druhou Barboru Eusebii, dceru známého Jaroslava z Martinic, který měl zase dceru Sezimovu Albětu za druhou manelku, tak e sobě obapolně zeti i vagry byli. Barbora Eusebia provdala se roku 1650 podruhé za Kristiána Viléma markraběte Brandenburského. Čtyři synové Sezimovi rozdělili se dne 21. dubna 1657 o bohaté dědictví otcovské tím spůsobem, e nejstarí Jan Frantiek z Vrtby Kosovou Horu, Vojkov a červený Hrádek; Ferdinand Fr. Votice a Janovice; Jaroslav Fr. Křimice a Václav Fr. Neznaov obdreli. 3) Sestra Marie Fr. hraběnka z Vrtby provdala se za Jana Vikharta, hraběte z Vřesovic, podruhé za Jana Kristiána hraběte z Heissensteina, svobodného pána ze Starhemberka, pána na vamberku, Bezdruicích a Guttenteině. Ferdinand Frantiek hrabě z Vrtby na Voticích a Janovicích (narozen 1636) zdědil po smrti bratra Václava statek Neznaov, pojal (14. dubna 1667) za manelku Kateřinu Konstancii, rozenou Radkovskou z Mirovic ( 1684 21. října), s ní statek Drahonice .obdrel, nače se po druhé s Ludmilou Kateřinou, rozenou Vitanovskou z Vlčkovic, oenil; byl (1689) hejtmanem Nového města Pra-
1) Tame: Kvat. 182. L. 2. 2) Palacký: Přehled nejv. důstoj. tab. IV. 3) Dsky zemské: Kvat. 70. K. 6.
str. 39
ského, J. M. C. radou a komořím, přikoupil r. 1672 statek Olbramovice a zemřel 20. března 1712, zanechav z prvního manelství syna Arnota Frantika hraběte z Vrtby, který ke zděděným po otci statkům Chotýany přikoupil a 11. dubna 1750 zemřel. Jeho s Marií Annou, rozenou hraběnkou Vratislavskou z Mitrovic ( 1742), zplozený syn Arnot Fr. II. hrabě z Vrtby oenil se s Barborou, rozenou Běínskou z Běín a zemřel 26. května 1791. Adam Frantiek hrabě z Vrtby, syn předelého, odkázal před smrtí vekery statky Frantikovi Josefovi hraběti Vratislavovi z Mitrovic, zemřel r. 1807 neenat, pochován při kostele Chotýanském, jako i jeho dědic hrabě Vratislav dne 10. dubna 1849 zemřelý. Od dědiců tohoto koupili panství roku 1872 Maxmilián svobodný pán z Ergeletu a Karel svobodný pán z Lippe.
Farní osada Janovická čítá 1950 katolíkův a 23 israelitů v těchto místech:
1. Janovice, ves s 48 domy, 534 katol., s 5 izr. obyv. a 85 áky, obsahuje následující památné stavby:
a) Farní chrám sy. Martina biskupa míval v předhusitské době, jak ji praveno, nejen vlastního faráře, ale i troje neb čtvero kaplanství; od 1420 do 1624 býval faráři utrakvistickými spravován, po odchodu posledního z nich byl Votickému faráři pod správu dán, za panování císaře Josefa II. roku 1787 opět vlastního faráře obdrel, a poněvad během času svých pozemků pozbyl, desátek Votičtí faráři brali, vykázán faráři nově usazenému plat z náboenské matice, která jest i patronem kostela. Nynějí stavba, ač stará, pozbyla opravováním svých zvlátností. Co mu historické ceny dodává, jsou dva náhrobníky z červeného mramoru v presbyteriu zazděné a velmi dobře zachovalé. První představuje rytíře u velikosti ivotní v úplném brnění se znakem Řičanským trojlistem, a po krajích čteme následující nápis:
Leta Panie 1591 w auterý po sv. Frantissku mezy 10. a 11. hodinau na celém orlogi usnul gest w Pánu pan Mikuláss s Rican a na Beztahowie .. . Pro gehoto pamatku synové geho vrozený pán Jan a na Zasadce a pan Wilém Lew a na Beztahowie bratri
str. 40
wlastnj s Rican tento kámen dali gsau na tomto mistie poloiti léta 1603 we stredu po s. Girzi."
Na druhém náhrobníku vypodobněna jest polovypuklou prací osoba enská, oděná v dlouhé řasnaté roucho, majíc znak Malovecký půl koně při sobě, a po krajích tento nápis;
Leta Panie 1611 w patek den s. Marty we trzi hodiny na noc vmrzela vrozena panj panj Worssila Riczanská s Malovic, pozůstala wdowa po vrozeném panu panu Mikulássowi s Riczan a na Beztahowie, a tuto pohrzbena gest . . .
V bývalé kostnici leí na dvé přelomený náhrobní kámen, na něm jest vytesán u prostřed znak Trmalův: nádoba dřevěná dvouuchá s pěti květy růovými, a nad helmem taté nádoba se sedmi květy růovými. Pod znakem čteme nápis:
Leta Pánie 1661 w Pánu vsnul vrozený pan Zdeniek Trmal s Toice. Dussým pán Buh rácz milostiw byti. Leta Panie 1669 to pondieli po s. Jakubu pan Rudolf Trmal z Toice dal tento kámen wytesati swým dobrým a milým pratelům."
Na hřbitově při kostele Janovickém stojí jetě dva vkusné novějí pomníky; jeden, představující mue v truchlicí postavě, má tento nápis:
Leta 1791 dne 26. mage w Pánu vsnul vrozený pan Frantissek hrabě a Vrtby, pán na Woticých, Janowicých, Wolbramowicých a Choteyssanech, wěku swého 77 let, a panoval 42 léta ..."
V průčelí chrámu stojí vě zděná roku 1852, o několik sáhů zvýená, v ní visí dva zvony prostřední velikosti s nápisy nečitelnými.
b. Fara naproti kostelu upravena byla z bývalé kaple sv. Magdaleny roku 1787 od prvního faráře zdejího, kn. Aloisia Holečka, který také kostel opravil.
c. kola o dvou třídách se 334 áky.
d. Hrad Janovický, staroslavné sídlo pánů z Janovic, skví se podnes vnitř i zevnitř v novověké úpravě. Příkopy vodou naplněné obklopují jej se vch stran a přes ty vede místo zdvihacího mostu roku 1704 vystavený most kamenný do hradu. Tento tvoří nepravidelný čtverhran, obklopující malý dvůr;
str. 41
v přízemí nalézá se zámecká kaple. Krásné hraběcí pokoje v prvním i druhém patře zachovaly se z větího dílu v oné podobě, v jaké je dal r. 1766 hrabě Arnot Fr. z Vrtby dle tehdá panujícího vkusu zaříditi. V pokojích těch nalézá se mnoho pamětihodných podobizen znamenitých muů, zvlátě z rodu Vrtbovského. Nejvýznamnějí z nich jest podobizna Sezimy, hraběte z Vrtby s tímto nápisem: Sezima des heil. Römischen Reiches Graf von Vrtby, der römischen kais. Majestät Kämmerer, Obristland-Kammer- und General-Kommisär im Königreiche Böhmen." Byl, jak viděti, postavy malé, těla hubeného, ale přísnos rysů v obličeji toho mue, zvýená rudou barvou oděvu, působí jaksi děsivě na pozorovatele, kterýto dojem se jetě zvětuje pohledem na vedlejí obraz, představující mladou, sličnou pannu ve skvostném rouchu svatebním, perlami hojně ozdobeném, avak řetězem spoutanou. O významu toho obrazu sice nic bezpečného udati nelze, zdá se to býti jakési rodinné tajemství. Jiný obraz představuje manelku Sezimovu, Barboru Eusebii, rozenou z Martinic; ostatní čtyry obrazy jsou podobizny čtyř synů tého hraběte a jeden pana Rudolfa z Talmberka a na Jankově. Na zámku se chová rozsáhlý rodokmen rytířů Markvartů z Hrádku, zasahující i do jiných rozličných lechtických rodův; jako i podobizna Václava Arnota Markvarta z Hrádku, dědičného korouhevníka stavu rytířského v království českém ( dne 1. února 1739), jeho dcera Josefa Silvie byla provdána za hraběte Jana Josefa Vratislava z Mitrovic. Pečetidlo se znakem rytířů Markvartů z Hrádku, je v ruce drí, a prápor vedle stojící prozrazují rod i důstojnos jeho.
2. Janovice, městečko s 300 kat. obyvateli, 68 áky.
3. Babice, samota s 20 kat., 2 áky.
4. Lhota veliká, ves má 167 kat. obyv., 27 áky.
5. Lhota malá, víska o 3 domech má 22 kat., 4 .
6. Bratice, víska o 8 domech s 57 kat, 7 áky.
7. Mrvice, ves s 121 kat. obyv., 19 áky. Bývalé sídlo vladyk z Mrvic, z nich se připomíná k r. 1318 Macek z Mrvic alovaný od Vícemila z Vozerovic. 1)
1) Pozůstatky desk zemských. I. 50.
str. 42
Vladykové Mrvicové s Mrvíc zaloili oltář Panny Marie v kostele Janovickém, jeho podací tomu rodu náleelo; pano Bohuněk Mrvice z Mrvic přenesl úroky toho oltáře z jistých dědin na jiná místa, co se stalo roku 1417 s povolením Purharta z Janovic, toho času patrona kostela Janovického. 1) Později spojeny jsou Mrvice s panstvím Votickým.
8. Slavkov, ves s 125 kat., 7 id. obyvateli, 17 áky. Rodinné sídlo vladyk Vidlákův ze Slavkova, z nich připomíná se roku 1416 a 1452 Jan Vidlák, roku 1462 Odolen Vidlák ze Slavkova. Roku 1543 patřila tvrz dvůr a ves Slavkov Janovi Beztahovskému z Řičan. Páni z Říčan spojili Slavkov s panstvím Janovickým.
9. Radotín, ves s 113 kat., 27 áky. Roku 1359 připomíná se Mikulá z Radotína, jeho syn Rimnus, farář Staroplzeňský, obdaroval kostel Janovický. 2)
10. Voračice, nyní dvůr popluní s 41 kat., 7 idy, 7 áky. Vladykové z Paběnic usadili se okolo polovice patnáctého století na tvrzi Voračické, od ní jméno Voračických z Paběnic přijali. Rod ten kvete podnes v stavu hraběcím. První, jen se takto pojmenoval, byl Jan, nejmladí bratr Petra a Přibíka, dostav po Janovi z Paběnic, otci svém, dědiny Voračice. Po smrti Janově uvázal se v sídlo Petr Voračický z Paběnic, který měl manelku Magdalenu, rozenou z Osečan, a zůstavil syna Václava na Voračicích a Řadiči, který s manelkou Markvartkou z Hrádku zplodil syna Jana. Jan Voračický z Paběnic na Voračicích, Prčici a Voici zemřel roku 1553 a byl v kostele Prčickém pochován. Z jeho synů dostal při dělení statek Voračický Petr Voračický z Paběnic, on měl s manelkou Annou, rozenou Pětipeskou z Chy a Egrberka, syna Jana, který u dvora francouzského několik let v slubách trval, a při známé bouřce v městě Paříi v den sv. Bartoloměje 1572 prý divným řízením boím při ivotu zachován byl. 3)
Po smrti otce Petra roku 1580 Jan Voračický z Paběnic na Voračicích, Mikulá Voračický z Paběnic a na
1) Lib. Erect. XI. P. 4. 2) Lib. Erect. I. K. 25. 3) Paprocký: O stavu rytířském., str. 30 a násl.
str. 43
místě Václava, Buriána, Lipolda a Vojtěcha, bratří let nemajících, prodali rytíři Drslavovi Byickému z Byic a na Kvaové dědictví své a bratří svých, jmenovitě: tvrz Voračice, při ní dvůr a pivovár, jinou tvrz Bezmíř se dvorem, vsi Voračice, Kněnice a Bezmíř, jak po Petrovi Voračickém, otci svém, zdědili za 1350 kop groů. 1) Jejich sestra Dorota byla provdána za Adama Velemylského z Velemylevsi na Olbramovicích.
Na začátku 17. století koupil statek Voračický Sezima z Vrtby a spojil se statkem Janovickým. Tvrz zala téměř beze stopy. U Voračic stála někdy ves Kninice takté zmizelá.
11. Křeice, ves, má 226 kat., 39 áků, 5 idův a dvůr, při něm stávala tvrz. Roku 1407 Kateřina z Křeic, vdova po Janovi z Křeic, zaloila kaplanství v kostele Janovickém s úroky osmi kop groů s tou výminkou, aby dcera její Klára, jeptika v kláteře Louňovickém, dvou kop z toho úroku do smrti uívala. Hroch z Křeic prodal roku 1416 dne 16. června dvě kopy úroku kláteru minoritskému v Beneově. 2) Roku 1571 Sigmund z Řičan na Křeicích, syn Jana starího na Janovicích, byl na sněmu v Praze přítomen. Později jsou Křeice s Janovicemi spojeny.
12. Bratice, ves s 57 kat., 7 áky; opodál mlýny: Zrcadlo pod rybníkem Zrcadlem, pokrývajícím 20 jiter 50 sáhů půdy; a Kamenný s rybníkem 8 jiter 950 sáhů rozsáhlosti.
13. Podolí, ves s 36 kat,, 3 áky.
14. Rudoltice, ves s 168 kat, 27 áky. Roku 1321 Macek z Rudoltic, roku 1389 Ondřej a Jan, bratří z Rudoltic, připomínají se. 3) Později náleely k panství Letenskému, od roku 1664 k statku Tvořeovickému.
15. Voleveč, samota s 10 katolíky.
16. Zárybnice, samota s 11 katolíky.
1) Dsky zemské: Kvat. 65 G. 29. 2) Lib. Erect. VII K. 10 VIII. Q. 7. X. J. 5. 3) Pozůstatky desk zemských T. 34, 35, 528, 529.